Certifikát WIPO PROOF: Časové razítko ochrání vaše dokumenty

Máte geniální nápad. Všechno si to hezky sepíšete, rozkreslíte, začnete vyrábět a uvedete na trh bombastickou novinku. A ejhle, o pár týdnů později přichází konkurence s podezřele podobným výrobkem. Ozvete se, že se jedná o kopii vaší práce. Jaká kopie? My jsme ten výrobek vyvíjeli poslední rok. To vy nás kopírujete!“ No a od téhle chvíle zpravidla následují jen nepříjemnosti. Ale nemusí.

Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) spustila novou službu WIPO PROOF, která je určená speciálně pro ochranu dokumentů v digitální podobě. Jednoduše do webové aplikace nahrajete nepublikovaný dokument a tak pro něj získáte časové razítko a certifikát. Ve chvíli, kdy vaši práci někdo zneužije nebo dokonce bude vydávat za vlastní, máte důkaz. A je na protistraně, aby prokázala, že něco takového měla před vámi.

Bezpečnost WIPO PROOF 

Možná vás napadne, že se v aplikaci k vašim uloženým dokumentům může snadno dostat někdo třetí. Nemusíte se bát. WIPO neuchovává samotné dokumenty, ale pouze unikátní hash kódy spojené s vystavenými certifikáty. Díky tomu nejsou žádné limity na velikost nebo typ souboru a můžete si ošetřit téměř cokoliv – prototypy výrobků, články, obrázky, vaše výzkumy, analýzy dat, návrhy nového rozložení webovek, barevné kombinace, vzory… 

Než cokoli z výše zmíněného někomu ukážete, opatřete si to certifikátem WIPO PROOF. Platí jednoduché pravidlo – pokud cítíte, že má pro vás určitý dokument hodnotu, o kterou nechcete přijít, a tušíte, že by ho mohl někdo kopírovat, využijte WIPO PROOF.

Jak WIPO PROOF funguje? 

Je to naprosto jednoduché, ve čtyřech krocích máte hotovo:

  1. Nahrajete soubor a zařadíte ho do příslušné kategorie duševního vlastnictví – know how, kreativní práce, autorské dílo, nebo cokoliv dalšího.
  2. Identifikujete se a udáte, jaký máte vztah k nahrávanému dokumentu.
  3. Zaplatíte poplatek 20 CHF.
  4. WIPO PROOF vygeneruje certifikát, který si společně s daným souborem stáhnete do samostatné složky na PC a do dokumentu už nezasahujete. Pokud byste to totiž udělali, bude to problém v případě, že byste později potřebovali verifikovat certifikát pro použití před soudem. Proto ruce pryč.

Při každém využití daného dokumentu je dobré upozorňovat, že se jedná o dokument chráněný certifikátem WIPO PROOF. Už tato informace totiž určité procento lidí odradí od zneužití.  

Kolik stojí certifikace WIPO PROOF?

Za samotné vystavení jednoho certifikátu zaplatíte 20 CHF. Když nakoupíte více tokenů dopředu, získáte nepatrnou slevu. Náklady můžete optimalizovat tím, že spojíte více dokumentů do jednoho. Hodnotné dokumenty ale nahrávejte vždy zvlášť.

Usnadněte si práci s WIPO PROOF: 

Verifikace nového účtu na stránkách WIPO může trvat i několik dnů. Doporučuji proto založit účet v předstihu, aby vás to pak při nahrávání dokumentů zbytečně nezdržovalo. 

WIPO PROOF neumí pracovat s diakritikou a z názvů souborů takové znaky vymazává. To pak může svádět k dodatečným úpravám, které, jak už bylo řečeno, u certifikovaných dokumentů nejsou povolené. Dobře si proto název souboru rozmyslete předem a diakritice se vyhněte

Nová certifikace WIPO umožňuje mnohem efektivněji chránit vaše duševní vlastnictví a výrazně napomáhá v soudních sporech. Už nikdy to nemusí být jen vaše slovo proti slovu konkurence. Za poměrně nízkou částku můžete mít v ruce jasně datovaný důkaz, že jste daný dokument měli k dispozici dříve (že vaše práce existovala dříve). A to parazitům značně zkomplikuje život. 

Pokud máte dokumenty, které chcete chránit, vzhůru do toho.

Rychlá navigace

Kontaktní informace

Jindyne s.r.o.
společnost patentových zástupců
IČO: 02014475
DIČ: CZ02014475
U Statku 77, Mnichovo Hradiště, Hněvousice 29501

E-mail: info@jindyne.cz

Přihlaste se k odběru novinek

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2024 Jindyne s.r.o.
menu