Základní stavební kameny chráněné značky

Ochranná známka chrání značku jen tak dobře, jak dobře je zaregistrovaná. Název značky, druh ochranné známky, seznam výrobků a služeb a teritorium společně určují věcný rozsah ochrany značky, kterou registrace přinese. Jestli má mít registrace ochranné známky skutečně pozitivní dopad na ochranu značky, je třeba těmto základním stavebním kamenům ochrany značky věnovat náležitou péči.

Název značky

Dobře vybraný název značky = snadnější a levnější registrace ochranné známky. Čím lépe vyberete název pro svou značku, tím širší rozsah ochrany značky můžete získat. Naopak nevhodně zvolený název značky může znamenat stopku registrace ochranné známky a tím i ochrany značky.

Druh ochranné známky

Každý druh ochranné známky přináší jiný rozsah ochrany značky. Slovní ochranná známka přináší jiný rozsah ochrany než obrazová ochranná známka, obrazová ochranná známka přináší jiný rozsah ochrany než nové druhy ochranných známek atd. Nejširší rozsah ochrany přináší slovní ochranná známka, ale je také nejobtížnější ji získat. Šanci na registraci slovní ochranné známky mají jen opravdu dobře vybrané názvy značek.

Seznam výrobků a služeb

Ochranná známka chrání značku jen pro výrobky a služby, pro které je zapsána. Ostatní výrobky a služby zůstávají volné, a tak si je pro tu samou značku může teoreticky obsadit někdo jiný. Seznam výrobků a služeb tak de facto definuje věcný rozsah ochrany značky.

Teritorium

Ochranná známka je chráněna jen v území státu, který ji udělil ochranu. Ve všech ostatních státech je značka volným označením, se kterým si kdo chce může dělat co chce.

Tipy pro náročné

Dalšími stavebními kameny chráněné značky jsou originalita loga, ošetřená práva s autorem loga/kreativcem, podchycené domény atd.

V některých případech je ochrana značky velice problematická, nebo dokonce i nemožná. O takových případech pojednává náš článek Když značka nejde chránit...

Přihlaste se k odběru novinek

Máte dotaz? Napište nám

© 2022 Jindyne s.r.o.
closefacebook-squarelinkedin-squarebarsangle-downinstagrammenu