Symboly - R v kroužku ®, TM a C v kroužku ©

R v kroužku ® a TM jsou známkové symboly, které je dobré znát a naučit se je používat. Přestože v Americe, odkud pochází, každý z nich znamená něco trochu jiného, v Evropě jsou oba symboly vnímány jako synonyma a používány stejně. Pozor na to.

R v kroužku ®

R v kroužku ® je symbolem registrované ochranné známky. Jeho použitím dáváte najevo, že vaše značka získala formální ochranu v podobě registrované ochranné známky zapsané v rejstříku dané země.

Abyste symbol R v kroužku ® použili správně, musíte ho umístit:

  • u značky, která je chráněna ochrannou známkou
  • ve státě, kde je tato ochranná známka zapsána
  • na výrobku či službě, pro který je daná ochranná známka zapsána
  • vždy až po zápisu ochranné známky.

Kdo použije symbol R v kroužku ® u značky, která není registrována jako ochranná známka, ocitá se v nekalé soutěži se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Tento princip platí po celém světě.

Tip k přihláškám: když podáváte přihlášku české národní ochranné známky, nepřihlašujte značku spolu se symbolem R v kroužku ® - Úřad průmyslového vlastnictví ČR by vám ji vymazal. Naproti tomu podáváte-li evropskou přihlášku, R v kroužku ® můžete u přihlášené značky nechat, EUIPO většinou tyto symboly ponechává.

Tip k ochraně značky v zahraničí: Když používáte chráněnou značku v zahraničí (hlavně mimo EU), vždy si nejprve ověřte, jestli v dané zemi není nutné spolu se zapsanou značkou používat i symbol R v kroužku ®. Porušení takové povinnosti totiž může mít vážné důsledky pro právní postavení vaší značky.

TM

Ve Spojených státech je symbol TM vnímán jako symbol, pomocí kterého si nárokujete práva ke značce, aniž byste sdělovali cokoliv o registraci ochranné známky. Použitím tohoto symbolu v USA dáváte vědět, že vám daná značka zkrátka patří.

Problém je v tom, že v kontinentální Evropě si na podobnou symboliku nehrajeme a lidé často rozdíl mezi R v kroužku ® a TM neznají a oba symboly tak vnímají stejně, tedy jako symboly registrované ochranné známky.

Proto si prosím dejte pozor, abyste i symbol TM připojovali pouze ke značce, která je chráněna ochrannou známkou, a to vždy až po registraci.

Pro používání symbolů R v kroužku ® a TM tak platí stejná pravidla (viz výše).

C v kroužku ©

Třetí symbol, který bychom chtěli zmínit, je C v kroužku - ©. I když si to mnoho lidí plete, tento symbol nemá s ochranou značky ani ochrannými známkami nic společného.

C v kroužku © je symbolem autorského práva, jeho použitím dáváte vědět, že vám náleží autorská práva k dílu, které je tímto symbolem opatřeno.

Symbol C v kroužku © se nejčastěji používá jako součást tzv. copyrightové doložky, která je umístěna na díle samotném, a to následovně:

© - rok vzniku autorského práva – nositel autorských práv (bez pomlček, ty tam dáváme jen pro lepší orientaci ve struktuře doložky)

Tedy např. takto:

© 2022 Jindyne s.r.o.

 

Copyrightovou doložku používejte všude, kde chcete upozornit na svá autorská práva. Typicky v zápatí webové prezentace a ve svém originálním online i offline obsahu, který sdílíte.

Jen na copyrightovou doložku ale určitě nespoléhejte, chraňte svůj obsah s velkou hodnotou preventivně i jinak (např. certifikátem Blockproof, NDA apod.).

A platí to i obráceně – i když nějaké dílo není opatřeno copyrightovou doložkou, vždy vycházejte z toho, že je chráněno autorským právem, které je potřeba respektovat, tj. nekopírovat.

Rychlá navigace

Kontaktní informace

Jindyne s.r.o.
společnost patentových zástupců
IČO: 02014475
DIČ: CZ02014475
U Statku 77, Mnichovo Hradiště, Hněvousice 29501

E-mail: info@jindyne.cz

Přihlaste se k odběru novinek

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2024 Jindyne s.r.o.
menu