Rozdíl mezi zapsanou ochrannou známkou a nezapsanou značkou

Naprostá většina podnikatelů na trhu používá značky, které nejsou registrované jako ochranné známky. Tím, že jim chybí formální ochrana, se ocitají v režimu nezapsaných značek, který má svá úskalí.

Největší riziko, které tento režim přináší, je nejistota ohledně vlastnictví práv ke značce. Práva k nezapsané značce má totiž jen ten, kdo je schopen kdykoli prokázat její existenci a užívání.  

Zní to jednoduše, ale v praxi to přináší řadu problémů. Prokázat existenci nezapsané značky totiž dokáže jen ten, kdo má dobře nastavené užívání značky na trhu a sběr dat. A to nemá téměř nikdo. Protože téměř nikdo neví, jak na to.

Užívání značky na trhu z pohledu práva

Značku na trhu totiž prokazatelně užívá jen ten, kdo má dostatek důkazů o tom, že svoji značku dlouhodobě užívá ve spojení s výrobky a službami. Důkazy si nárokuje v dostatečné kvalitě a kvantitě a má vše dobře prokázáno datovanými dokumenty, které to vše osvědčí.

Proč je to důležité

Dokud je vše zalité sluncem a na obloze ani mráček, nějaký archiv důkazů o užívání značky můžete teoreticky pustit z hlavy. Můžu vám ale slíbit, že se z něj stane priorita ve chvíli, kdy zjistíte, že se někdo snaží parazitovat na vaší značce. Nebo se dokonce pokouší zapsat ochrannou známku shodnou nebo velmi podobnou vaší značce. Pak se ale bez archivu důkazů nehnete z místa.

Jakmile budete potřebovat prosadit práva ke své nezapsané značce, bez důkazů o jejím dlouhodobém užívání na trhu to nepůjde. V každém sporu, ve kterém figuruje nezapsaná značka, je totiž naprosto klíčová otázka, jestli vůbec existuje, od kdy, pro jaké výrobky a služby a komu patří práva k ní.

Jak to prokázat

Dokládá se to průkazem užívání (proof of use), který je velmi časově a finančně náročný. Nejdřív totiž musíte všechny důkazy dohledat, pak roztřídit, popsat, a nakonec zaslat svému právnímu zástupci, který udělá to samé a popíše jejich relevanci v podání na úřad průmyslového vlastnictví nebo soudu. To vše zabere dny času na straně vlastníka značky a desítky hodin na straně právního zástupce, kterého je potřeba zaplatit.

Nevím, co je v dané situaci horší. Jestli zjistit, že nemáte nic v ruce, nebo že chybí finanční prostředky pro průkaz užívání. V obou případech budou spory o nezapsanou značku nenávratně ztraceny.

Závěrem

Rozmyslete si, jestli pro vás není lepší zaregistrovat ochrannou známku a tím získat minimálně pět a půl let času se na to vše připravit. Zapsaná ochranná známka se totiž 5 let od zápisu nachází v ochranné době, kdy jejího vlastníka nikdo nemůže napadnout pro neužívání značky na trhu ani žádat o průkaz užívání v rámci sporu. Když k těmto pěti letům připočtete 6 měsíců řízení o zápisu, získáte s registrací ochranné známky i pět a půl let klidu.

Důkaz o její existenci získáte během 2 minut práce s databází ochranných známek, ve které je ke stažení výpis z rejstříku ochranných známek. Kdykoliv a odkudkoliv.

A ještě z toho vyjdete movitější a časově flexibilnější.

Rychlá navigace

Kontaktní informace

Jindyne s.r.o.
společnost patentových zástupců
IČO: 02014475
DIČ: CZ02014475
U Statku 77, Mnichovo Hradiště, Hněvousice 29501

E-mail: info@jindyne.cz

Přihlaste se k odběru novinek

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2024 Jindyne s.r.o.
menu