Ochranné známky a celosvětová ochrana značky – jak na to?

Když váš projekt šlape jako hodinky a český trh mu začíná být těsný, je načase začít se pomalu rozhlížet v zahraničí. Jenže ono to často není úplně jednoduché. Dlouhé roky opečovávanou značku je třeba chránit nejen u nás, ale také na novém teritoriu. Jak ale na to? Jak bránit své podnikání ve světě?

Předně je třeba se zamyslet nad tím, jestli je opravdu nutné trvat na celosvětové ochraně. Náklady by se totiž v takovém případě mohly vyšplhat do desetitisíců amerických dolarů a to se vyplatí jen málokomu. Raději si vytyčte konkrétní cíle a soustřeďte se na registraci ochranných známek pouze v teritoriích, která jsou pro vás klíčová. Budete působit v Evropské unii? Ve Spojených státech? Chystáte se na vstup do Japonska nebo třeba Číny?

Pro tato a další území je možné chránit značku vhodně zvolenou kombinací národních, mezinárodních a regionálních ochranných známek. Ty národní má vždy v kompetenci úřad daného státu, mezinárodní známky uděluje Mezinárodní organizace duševního vlastnictví (WIPO) a ty regionální poskytují specializované úřady, jako je třeba Úřad EU pro duševní vlastnictví (EUIPO).

Jaké jsou druhy ochranných známek a kolik stojí?

Máte na výběr z Evropské ochranné známky, která váš byznys brání na území všech členských států EU, Mezinárodní ochranné známky, která vám kryje záda na území až 123 států Madridského systému, a národních ochranných známek, které mají působnost pouze na území konkrétního státu. Není to levná záležitost, proto doporučuji opravdu dobře plánovat. Může vám to ušetřit spoustu peněz.

Evropská ochranná známka (EU OZ)

Evropská ochranná známka chrání vaši značku v členských státech EU a také ve všech zemích, které do unie v budoucnu přistoupí. Podle posledních informací by po Brexitu měly být registrované evropské známky automaticky platné i na území Velké Británie.

Výhoda: Jedinou přihláškou máte možnost získat ochranu ve 28 státech (od 1.1.2021 už jen ve 27 státech)

Nevýhoda: Evropská OZ má jednotný charakter, a proto funguje jako celek. Výjimky nepřipouští. 

Správní poplatky závisí na počtu tříd výrobků a služeb, pro které přihlášku podáváte: 

  1. třída: 850 EUR  
  2. třídy: 900 EUR 
  3. třídy: 1050 EUR 

každá další třída:  + 150 EUR

Mezinárodní ochranná známka (MZN OZ)

Mezinárodní ochranná známka funguje na podobném principu jako ta evropská. Jedinou přihláškou můžete získat ochranu až ve 123 členských státech Madridského systému ochrany značky. A to dokonce i ve státech, které spolu nijak geograficky nesouvisí. 

Od evropské známky se ale v jedné věci liší – mezinárodní přihlášku nemůžete podat jen tak. Musíte ji založit na nějaké předchozí přihlášce nebo registraci ochranné známky v členském státu Madridského protokolu (což je i ČR). 

Výhoda: Jednou přihláškou získáte pro svou značku ochranu až ve 123 zemích.

Nevýhoda: K její registraci potřebujete už existující přihlášku ochranné známky. Pokud tahle původní z jakéhokoliv důvodu zanikne, zaniká i ta mezinárodní, což je velmi nepříjemná situace.

Nevýhoda: Mezinárodní ochranná známka velmi dlouho trvá.

Správní poplatky závisí na státu původu, vyznačených zemích, počtu tříd výrobků a služeb a druhu ochranné známky:

  • základní poplatek: 653 CHF 

K základnímu poplatku se pak přidávají ještě poplatky za třídy, druh ochranné známky a vyznačené státy. Jejich výši pro vaši konkrétní situaci si zvládnete spočítat pomocí praktické kalkulačky správních poplatků

Výsledná částka ale nezahrnuje poplatek příslušnému úřadu, který mezinárodní přihlášku převezme a pošle na WIPO (v případě ÚPV je to 2500 Kč, v případě evropského úřadu EUIPO kolem 9 tisíc Kč).

Národní ochranné známky

Ve státech, kde není možné registrovat evropskou nebe mezinárodní ochrannou známku, nezbývá než registrovat národní ochranné známky. Dává vám to volnou ruku ve volbě konkrétních států a neplatíte za nic, co ve skutečnosti nevyužijete. Pokud ale potřebujete pokrýt větší množství států, nese to s sebou vysoké náklady.

Výhoda: Národní cesta bývá nejrychlejší a často i nejefektivnější.

Nevýhoda: Je to obvykle také nejdražší varianta.

Celosvětová ochrana značky je sen

O celosvětové ochraně značky sní všichni podnikatelé. Vaše podnikání je chráněné jednoduše všude a vám se tak klidně spí. V praxi je to ale nereálná situace. V některých státech totiž koncept ochranné známky stále ještě neexistuje. 

Většinu světových zemí ale zvládnete pokrýt vhodnou kombinací evropské, mezinárodní a národních ochranných známek. Jen pečlivě vybírejte, abyste zbytečně neplatili za ochranu v zemích, na jejichž trhy se nikdy nechystáte vstupovat. Doporučuji důkladnou rešerši značky a v tomto případě před řezáním neměřit jen dvakrát, ale pro jistotu třikrát.

Nevíte si s volbou ochranných známek rady? Pojďme se na to podívat spolu a najít pro vaši značku nejvýhodnější řešení. Stačí se ozvat telefonicky nebo e-mailem a domluvit konzultaci.

Přihlaste se k odběru novinek

E-mail: info@jindyne.cz

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2023 Jindyne s.r.o.
menu