Ochranná známka platí vždy jen 10 let

Platnost ochranné známky a tím ochrany značky je časově omezena na 10 let. Desetiletá lhůta běží ode dne, kdy byla podána přihláška. Ochranná známka se dá opakovaně prodlužovat vždy na dalších deset let, díky čemuž je možné získat v podstatě časově neomezenou ochranu značky. A tak je ochranná známka to, co vám zbyde, když platnost všech ostatních průmyslových práv vyprší.

Musíte ale o obnovu (prodloužení) platnosti ochranné známky požádat včas a také včas zaplatit správní poplatky. Pokud žádost o obnovu nebude podána nebo zaplacena včas, ochranná známka zanikne.

Žádost o obnovu

O obnovu se žádá v posledním roce platnosti ochranné známky, žádost musí být podána a zaplacena nejpozději poslední den platnosti ochranné známky. Kdo toto nezvládne, má možnost podat žádost ještě v dodatečné půlroční lhůtě (tzv. grace period), zaplatí však dvojnásobné správní poplatky.

Správní poplatky

Za prodloužení ochranné známky se platí správní poplatky na účet úřadu průmyslového vlastnictví, který ji registroval. Tím je český Úřad průmyslového vlastnictví v případě české národní známky, zahraniční úřady průmyslového vlastnictví u ostatních národních známek, Evropský úřad pro duševní vlastnictví (EUIPO) u evropské známky, Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) u mezinárodní známky atd.

U českých a některých dalších známek se za obnovu platí fixně stanovené poplatky. U ostatních známek se výše obnovovacích poplatků odvíjí od počtu tříd výrobků a služeb, pro které je známka zapsána (např. EU známky, mezinárodní známky, slovenské známky a jiné).

Přehled správních poplatků za obnovu ochranné známky v řádné době platnosti:

Přehled správních poplatků za žádost o obnovu ochranné známky v dodatečné 6 měsíční lhůtě po skončení platnosti:

Tip na závěr: blížící se konec platnosti ochranné známky je ideální čas pro kontrolu, jestli známka chrání vaši firmu tak jak má, i když od registrace uplynulo už 10 let. Proto když obnovujeme vaše známky, provádíme společně s obnovou i kontrolu, zda vše sedí. Když objevíme problém, navrhneme, co s tím.

Přihlaste se k odběru novinek

E-mail: info@jindyne.cz

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2024 Jindyne s.r.o.
menu