Obnovit nebo neobnovit ochrannou známku

Blíží se konec platnosti vaší ochranné známky a vy se nemůžete rozhodnout, jestli investovat do její obnovy nebo ji nechat zaniknout?

U národních známek včetně českých, jejichž prodloužení stojí pár tisíc korun, to nejspíš moc řešit nebudete. Jiná situace ale bude u evropských a mezinárodních známek, jejichž prodloužení stojí, co se správních poplatků týče, stovky až tisíce EUR nebo CHF.

Obnova ochranné známky je vždy snadnější než registrace nové známky! 🚀

Na jedné straně máte obnovu hotovou za týden, zatímco na druhou stranu registrace nové ochranné známky s nejasným výsledkem a mnoha nejistotami může trvat nejméně 6 měsíců. 🗓️

Prodlužování platnosti ochranných známek je strategické rozhodnutí, které něco stojí, ale přináší i řadu výhod, a to i když samotná známka není momentálně plně využívána.

Zde jsou některé z nich:

1. Ochrana vaší značky

Obnovou ochranné známky si udržíte právo na její používání a zároveň budete mít kontrolu nad svou značkou.

2. Lepší pozice v případě sporů

S ochrannou známkou starou 10 let máte také 10 let staré právo přednosti před každým, kdo začal používat podobnou značku nebo registroval podobnou ochrannou známku po vás. Toto dlouhodobé právo přednosti může výrazně posílit vaši pozici při řešení sporů týkajících se ochrany vašich práv ke značce.

3. Budoucí rozvoj podnikání

I když právě teď nevyužíváte svou známku naplno, může se kdykoli situace změnit. Obnovená známka vám poskytuje flexibilitu pro případnou budoucí expanzi či zavedení nových produktů a služeb.

4. Hodnota aktiv

Ochranné známky jsou důležitým aktivem podniku. S jejich pomocí měníte své značky na obchodovatelná aktiva. Obnova ochranných známek proto zvyšuje celkovou hodnotu vašeho podnikání, což může být důležité např. při prodeji podniku nebo investičních rozhodnutích.

5. Ochrana před právními spory

Aktuální ochranná známka může snížit riziko právních sporů týkajících se značky. To může ušetřit čas a náklady spojené s právními kroky.

6. Důvěra spotřebitelů a investorů

Stabilní a dlouhodobá historie s ochrannou známkou posílí důvěru spotřebitelů i investorů. To může pozitivně ovlivnit vaše prodeje, loajalitu zákazníků i šanci na úspěšný prodej projektu, budete-li o něj stát.

7. Licencování a jiná obchodní partnerství

Aktuální ochranná známka vám dává možnost licencovat svou značku třetím stranám nebo uzavírat další obchodní partnerství, což může generovat dodatečné příjmy.

8. Mezinárodní expanze

Pokud plánujete rozšíření svého podnikání do zahraničí, platná ochranná známka může vytvořit základ ochrany značky na mezinárodním trhu.

9. Prevence ztráty práv

Mít platnou ochrannou známku je nejlepší způsob, jak se chránit před ztrátou práv k vaší značce. Nezanedbávejte možnost její obnovy. Nedodržení termínů obnovy může znamenat ztrátu práv k vaší značce, což může negativně ovlivnit vaše podnikání.

Celkově lze říct, že má obnova ochranné známky řadu výhod

  • pomáhá udržet kontrolu nad značkou,
  • pomáhá ochránit značku před konkurencí,
  • vytváří možnosti pro budoucí rozvoj podnikání a další.

Je to rozhodně krok, který byste měli pečlivě promyslet v rámci dlouhodobé strategie vašeho podnikání.

Přihlaste se k odběru novinek

E-mail: info@jindyne.cz

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2023 Jindyne s.r.o.
menu