Můžete použít práci někoho jiného?

Píšete článek a chcete k němu použít obrázek, který naláká návštěvníky vašich webových stránek k jeho přečtení nebo naopak máte krásnou fotografii, ale text k ní ne a ne vymyslet?

Pak vás možná ne jednou napadlo, že by bylo nejlepší si tu fotografii, text nebo jakoukoliv další práci prostě vypůjčit u někoho jiného. V tomto článku si ukážeme, jak na to.

Fotografie, texty, videa atd. jsou chráněná autorským zákonem

Jestli na to chcete jít právně správně, což vám samozřejmě doporučujeme, je potřeba vycházet ze základní zásady: fotografie, texty, grafika, obrázky, videa, skladby nebo jakékoliv další autorské počiny jsou chráněny autorským zákonem jako autorská díla a platí u nich, že jedině jejich autor je může použít a rozhodovat o tom, kdo další je může užívat a v jakém rozsahu.

Potřebujete souhlas autora

Jestliže je to pouze autor, kdo může dílo použít a nechat užívat, jistě již správně tušíte, že bez předchozí domluvy s autorem dílo někoho jiného použít nesmíte.

Volné užití a zákonné licence – nespoléhejte na ně

Existují samozřejmě výjimky v podobě zákonem popsaných situací, ve kterých je možné použít dílo bez souhlasu autora, tzv. volné užití a zákonné licence (zpravodajská licence, pedagogická licence a další). Ale ty se na vás, jakmile se chystáte užívat díla někoho jiného v rámci svého podnikání,  vztahovat s největší pravděpodobností nebudou.

Zlaté pravidlo – vždy požádat autora o souhlas s použitím

Proto by mělo platit zlaté pravidlo, že než použijete práci někoho jiného, vždy si nejprve obstarejte souhlas autora. Ten může mít nejrůznější podoby: od zaplacení licenčních poplatků ve fotobance, přes klasickou licenční smlouvu na několik stran A4 až po svolení autora udělené emailem.

Rychlá navigace

Kontaktní informace

Jindyne s.r.o.
společnost patentových zástupců
IČO: 02014475
DIČ: CZ02014475
U Statku 77, Mnichovo Hradiště, Hněvousice 29501

E-mail: info@jindyne.cz

Přihlaste se k odběru novinek

Máte dotaz? Napište nám

Kontaktní formulář
© 2024 Jindyne s.r.o.
menu