S ochranou značky velmi úzce souvisí autorské právo, proto si o něm pojďme něco říct.
Zjednodušeně řečeno, autorské právo je souhrn právních norem upravujících práva autora k jeho autorskému dílu. Tyto a další normy najdete v zákoně č. 121/2000 Sb., o právu autorském (autorský zákon).
Co je tedy autorské dílo? Autorské dílo je jakékoliv dílo (umělecké nebo vědecké), které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti jeho autora a je zároveň vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě.
Autorské dílo musí být jedinečné. Pokud dva autoři vytvoří ve stejném okamžiku naprosto stejné dílo, nejedná se o jedinečné dílo a tudíž k němu autorské právo nevznikne. Naopak pokud dva autoři vytvoří stejné dílo každý v jiném okamžiku, autorské právo k prvnímu dílu vznikne, to pozdější dílo bude pravděpodobně plagiát.
Autorské dílo musí také být vyjádřeno v objektivně vnímatelné podobě. To znamená, že nápad či myšlenka nemůže být autorským dílem, dokud není nějakým způsobem zpracována (zapsána, nahrána apod.).
Autorské právo se vztahuje na dílo dokončené, jeho jednotlivé vývojové fáze a části včetně názvu a jmen postav, pokud splňují podmínky autorského díla (viz výše).
Autorské dílo se vztahuje i na dílo vzniklé tvůrčím zpracováním jiného díla, včetně překladu (tím ale nejsou dotčena práva autora původního díla, který k tomu musí dát souhlas).
Autorským dílem není:
Autorským právem chráněna nejsou:
Jednoduše řečeno, autorem je fyzická osoba, která dílo vytvořila.
V případě, že autorů je více, náleží autorské právo všem společně a nerozdílně (rozhodnutí o díle musí být jednomyslná).
Autorem nemůže být právnická osoba, ta bývá – v případě díla zaměstnaneckého – jen vykonavatelem majetkových autorských práv.
Autorské právo vzniká automaticky, a to okamžikem, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě. Autorské právo zároveň nezaniká ani ve chvíli, kdy je věc, jejímž prostřednictvím je dílo vyjádřeno, zničena.
Autorské právo zahrnuje:
Osobnostních práv se autor nemůže vzdát. Osobnostní práva jsou nepřevoditelná a zanikají až smrtí autora.
Tyto práva zahrnují:
Ani majetkových práv se autor nemůže vzdát, jsou nepřevoditelná a zanikají 70 let po autorově smrti.
Jedná se o právo dílo užít a právo dílo nechat užít.
Výjimky a omezení autorského práva jsou stanoveny v autorském zákoně.
V případě porušení či ohrožení autorského práva se autor může domáhat:
Licence je autorem poskytnuté oprávnění k výkonu práva dílo užít.
Licencí autor uděluje prostřednictvím licenční smlouvy.
Licenční smlouva je smlouva, kterou autor poskytuje nabyvateli oprávnění k výkonu práva dílo užít (tj. licenci) a nabyvatel se zavazuje, není-li sjednáno jinak, poskytnout autorovi odměnu.
Licence můžeme rozdělit na licence výhradní a licence nevýhradní.
Licence výhradní znamená, že jedině nabyvatel licence může dílo dále užívat. Výhradní licence musí mít písemnou podobu.
Licence nevýhradní znamená, že autor může dílo užívat i po udělení licence, a dokonce i udělovat další licence. Nevýhradní licence nemusí být uzavřena v písemné podobě.
Další možnosti dělení licencí:
Zaměstnanecké dílo je takové dílo, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního či služebního vztahu k zaměstnavateli.
Autorovi v tom případě zůstávají osobnostní práva nedotčena, ale vykonavatelem majetkových autorských práv je jeho zaměstnavatel.
Dílo vytvořené na objednávku je takové dílo, které bylo vytvořené na základě smlouvy o dílo. U něj platí, že že autor poskytl licenci k účelu vyplývajícímu ze smlouvy, není-li sjednáno jinak. K užití díla nad rámec takového účelu je objednatel oprávněn pouze na základě licenční smlouvy (viz výše).
Není-li sjednáno jinak, autor může dílo vytvořené na objednávku užít i sám a poskytnout licenci jinému, není-li to v rozporu s oprávněnými zájmy objednatele.
Obdobný režim má i soutěžní dílo (dílo vytvořené autorem jako soutěžícím ve veřejné soutěži).
Jindyne s.r.o.
společnost patentových zástupců
IČO: 02014475
DIČ: CZ02014475
U Statku 77, Mnichovo Hradiště, Hněvousice 29501